Řadíte se s poplatkem u bank mezi většinu?

Průzkum, který provedla UniCredit bank ukazuje, že téměř polovina  obyvatel  ČR zaplatí svojí bance za vedení běžného účtu až 100 Kč za měsíc. Najdou se ale i jedinci, kteří zaplatí své bance i několik set korun měsíčně. Přitom jen stačí pořídit si bezplatný účet.

Za svůj účet pravidelně platí 2/3 Čechů ( 69 %),  celkem 31% Čechů má již bezplatný účet, ale převažují ti, kteří za účet platí. Necelá polovina (46 %) platí do 100 Kč, ale 20% klientů platí až 500 Kč. Najde se ale i 1 % zákazníků, kteří platí víc jak 500 Kč měsíčně.

Dovolená, graf

  Třetina lidí navíc nehlídá své poplatky vůbec, nebo jen občas.

Dovolená, graf

https://www.unicreditbank.cz/cs/o-bance/tiskove-centrum/tiskove-zpravy.html

O průzkumu

Průzkum UniCredit Bank byl realizovaný online dotazování prostřednictvím agentury IPSOS v květnu 2017 na vzorku 525 respondentů ve věku 18 až 65 využívajících bankovní účet.

 

Za svůj bankovní účet většinou platí klienti zbytečně. Nepožadují-li „komfort kamenné pobočky, osobního poradce a další rádoby vymoženosti“, nemusí platit za běžný účet nic. Navíc ušetřené peníze mohou investovat a posílit si jistotu klidného stáří bez ohledu na státní důchod. Platí-li klient třeba 200 Kč měsíčně, za rok je to již 2400 Kč. A to je již částka, která může pro začátek tvořit zhruba polovinu investic. Takže rozhodnutí je na vás. Budete dávat peníze bance, nebo si je budete spořit sami pro sebe?

 

Jaký si pořídit účet zdarma záleží na mnoha okolnostech. Některé banky ho podmiňují pravidelným měsíčním příjmem na účet ve výši od 12 000 Kč výše, nebo podmínečnou platbou kartou několikrát za měsíc, nebo průběžným zůstatkem na účtu, některé banky podmínky nemají. Důležitým faktorem je i možnost výběru z cizích bankomatů zdarma.

 

Mezi banky bez poplatků za běžný účet patří EQUA bank (bez podmínek), FIO banka (bez podmínek), UniCredit Bank – U konto (s podmínkou), Banka CREDITAS (vedení účtu a nejběžnější transakce zdarma), mBank – mKonto ( s podmínkami), Raiffeisenbank – eKonto SMART (s podmínkami), AIR bank ( s podmínkami).

Takže, jestli se chcete zařadit mezi stále se zvyšující počet Čechů, kteří si váží svých vydělaných peněz a nedávají je zadarmo bance, můžete využít změnu účtu u některé ze zmiňovaných bank, které mají účty zdarma bez podmínek, nebo s podmínkami, které vám mohou vyhovovat. Ušetřenými penězi přispějete ke spokojenému zajištění důchodu, nebo k získání dřívější finanční nezávislosti. Začít se někde musí. A i když je to jen relativně malá částka, může být startovním impulsem k tomu, že se o své peníze začnete zajímat a postupným zjišťováním toho, co možná platíte zbytečně se můžete dostat k opravdu již zajímavým úsporám.. .