JAK LETOS NEPRODĚLAT?

Rok 2016 je za námi, přinesl překvapivé události, jako brexit a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem i mnohé další.

Inflace v listopadu dosáhla přes 1%, v prosinci dokonce 2%. Po několika letech ČNB pravděpodobně ukončí režim devizových intervencí, který používá od listopadu 2013. Může  se tak stát zhruba od dubna do konce roku 2017. Bude záležet na zvyšování cen, vzhledem k prognóze ČNB. Ceny bude tlačit vzhůru růst mezd, cena ropy a ceny výrobků z dovozu. V listopadu k růstu cen pomohla i EET, což se dá očekávat i v současnosti, kdy se EET bude týkat dalších podnikatelů.

A jak se změní kurz po ukončení intervencí? Lze očekávat posilování koruny až k hranici 25,50/euro, i když kurz bude zpočátku asi dost volatilní. Obecně lze tedy říci, že by se mohlo letos vyplatit proměnit euro za koruny počátkem roku a valuty na dovolenou nakoupit až po ukončení intervence. Americký dolar je pro investory nyní atraktivnější, protože tamní FED již zvyšuje úroky, na rozdíl od eurozóny.

Lze očekávat zdražení úvěrů na bydlení v souvislosti s novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který na základě nových administrativních požadavků pro banky zdražil cenu peněz pro poskytovatele hypoték. S rostoucí cenou bytů a domů bude stále méně výhodné vzít si nemovitost na „splátky“.

Hodně miliard korun mají obyvatelé uloženy na běžných účtech. Zůstanou-li na běžných účtech, téměř s jistotou prodělají. Zatímco ceny v obchodech mají růst kolem dvou procent , možná i rychleji, úroky na běžných účtech jen výjimečně dosahují kolem půl procenta, více jen při splnění dalších podmínek. Navíc lze očekávat, že banky budou při případném zvyšování úroků znovu zavádět určité poplatky, které nedávno opustily.

Co se týká našich investic, bude i v současnosti do nich promlouvat politika. Jsou tady problémy italských bank, které by při lajdáckém řešení mohly nakazit celou eurozónu, také v Číně hrozí prasknutí realitní a dluhové bubliny, jsou před námi volby ve Francii, v Německu i u nás. Atraktivní akciové tituly vyplácející pravidelnou dividendu, budou vlivem zvyšujících se úroků trochu méně výhodné. K udržení našich investic ve stále rostoucím trendu je třeba široce diverzifikovat, mít zastoupeny kvalitní dluhopisy, nemovitosti, akcie, vše v poměru dle finančního plánu každého klienta…