Co nás čeká v roce 2017?

Co nás tedy čeká v novém roce 2017?

Mimo jiné vstoupila v platnost úprava zákona 586/92 Sb.o DzP  §6 odst. 9 písm. p)  a dochází ke zvýšení limitu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle  u příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření  a soukromé životní pojištění z 30 000 Kč na 50 000 Kč.

Dále se u tohoto penzijního spoření a životního pojištění zvyšuje nezdanitelná část základu daně dle §15 odst. 5 zákona o daních z příjmů ze 12 000 Kč na 24 000 Kč.

Zároveň dochází ke změně výpočtu částky, kterou si můžete odečíst od základu daně v případě penzijního spoření. Dosud platilo, že se výše zaplacených příspěvků snížila maximálně o 12 000 Kč za celý rok. Nově se toto snížení uplatní za každý jednotlivý měsíc zvlášť a bude možné odečíst jen části měsíčních příspěvků, které v jednotlivých měsících přesáhly maximální výši příspěvku, od kterého vzniká nárok na maximální státní příspěvek. Tzn. o měsíční příspěvek menší než 1000 Kč si základ snížit nesmíte, ale nově si odečtete v plné výši mimořádné příspěvky, které můžete vkládat narychlo před koncem roku.

V listopadu se i vlivem „Babišovného“ zvýšily ceny v restauracích a barech a inflace se přehoupla přes 1%. Přispělo k tomu i zdražení PHM. Je možné očekávat, že ČNB v letošním roce opustí svůj závazek držet kurs na 27Kč/euro a koruna posílí, stoupne inflace i úrokové sazby. Je proto třeba zkontrolovat si rozložení svých peněz a na toto pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb a posílení koruny bychom měli být připraveni.

Od ledna se záložna CREDITAS stala bankou. Klienty láká na „vysoké úroky“. Na spořícím účtu nabízí úrok 1,1%, ale s podmínkou, že v předešlém čtvrtletí neodejde z účtu žádná platba, jinak úrok klesne na 0,5%. Banka u tohoto účtu neomezuje výši vkladu, ani nemá pásové úročení. Rovněž nepodmiňuje spořící účet založením běžného účtu.

V prosinci sazby u hypoték zamířily po dlouhé době opět vzhůru a překročily tak v průměru 2%. Jako poslední opustila nabídku hypotéky nad 90% LTV také Sberbank a tak hypotéky nad 90% přestaly prakticky existovat. V loňském roce také stouply ceny nemovitostí ve větších městech o zhruba 5% i více. I v letošním roce tak lze očekávat růst ceny nemovitostí a pozvolné zvyšování úrokových sazeb hypoték.

Co se týká investic, americkým akciím pomohlo vítězství Trumpa v prezidentských volbách a optimismus se přelil částečně  i do Evropy. Evropa tak z části dohnala ztráty, které ji od začátku roku provázely a Amerika svoji pozici posílila. V letošním roce lze z důvodu dobré kondice americké ekonomiky očekávat růst amerických akcií. U Evropy to také záleží na tom, kdy ECB ukončí kvantitativní uvolňování a tištění ničím nezajištěného eura… U některých dluhopisů se můžeme dočkat prudkého propadu, u některých naopak posílení…Můžeme věřit české koruně a spekulovat na další propad zlata…

V případě potřeby zkontrolovat své portfolio, kontaktujte svého finančního poradce.

Na závěr tohoto článku Vám přeji hodně zdraví, pohody a investičních úspěchů v roce 2017.