Jaká je nejlepší půjčka na vánoce?

Vážení přátelé, před vánocemi se na mě obracejí někteří lidé se žádostí o radu, jakou by si měli vzít půjčku na vánoce. Výběr je značný. Začíná nabídkou bank a končí nebankovními institucemi a společnostmi, či jedinci, kteří svými nabídkami naplňují znaky lichvy.

Začíná období vánočních svátků, svátků klidu a míru, které se ale pro někoho mohou stát svátky vedoucímu k předlužení, které se bude rozvíjet ve spirále a které již půjde jen těžko zastavit.

Na internetu nabízí jedna společnost půjčky. Lákadlem je první půjčka zdarma. Kdo si jednou půjčí, většinou si potom půjčuje dále, ale už za jiných podmínek. U této společnosti opakovaná půjčka ve výši 10 000,- Kč splatná za 28 dnů vás bude stát 12 800,- Kč. Přepočítáme-li to na roční procentní sazbu nákladů (RPSN), dojdeme k číslu úctyhodných 2321 %.

Přitom stačí trochu finančně plánovat. a odkládat si např.měsíčně 840,- Kč a těch potřebných 10 000,- Kč ušetříte za 1 rok. Jaká je tedy opravdu nejvýhodnější půjčka na vánoce? Odpověď je vcelku jednoduchá – žádná. Vytvářejte si finanční rezervy, plánujte krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle a výdaje spojené s dosažením těchto cílů. Můžete se tím vyhnout stupňujícímu se zadlužování, které posléze končívá exekucemi, či osobním bankrotem.

Jelikož se blíží konec roku, chtěl bych připomenout některým odběratelům těchto řádek, mají-li stavební spoření a neposílají peníze každý měsíc, je potřeba zaslat peníze stavební spořitelně tak, aby je měla na svém účtě do konce roku 2015. Protože  se připsání na účet stavební spořitelny při odeslání peněz z různých bank liší, lze doporučit jako nejpozdější datum den  23.12.2015. Pro nejvyšší státní podporu je třeba zaslat 20 000,- Kč , státní podpora tedy v tomto případě činí 2 000,- Kč, což je 10 % vložené částky. Nezapomeňte také především u starších smluv na možné přespoření cílové částky.