Jak si vedou naše investice ke konci roku?

Rok 2015 začal prudkým růstem především evropských akcií, americké si tento růst odbyly již vloni na podzim. Následoval propad cca 15% způsobený řeckou krizí, ukrajinskou krizí a čínským oslabováním juanu. Nesmíme ani opomenout pokles ropy na hodnoty pod 50 dolarů za barel, které způsobily, že těžba ropy z břidlice především v Americe se dostala pod výrobní náklady. To ovlivnilo i výsledky některých amerických především technologických firem. Následné tištění peněz a ovlivňování trhu ECB opět způsobilo pohyb akcií v Evropě možná v počínajícím býčím trendu.

Jak si v této situaci vedly některá námi doporučovaná aktiva?

Např. dluhopisový fond, investující převážně do korporátních akcií J&T MONEY CZ OPF se nechal koupit 1.1.2015 za 1,1249 za podílový list. Ke dni 16.11.2015 se podílový list prodává za 1,1614 to odpovídá zhodnocení cca 3,25%. Je možné, že se i přes všechny nepříznivé globální vlivy dostane ke konci roku zhodnocení ke 4%.

Podíváme-li se např. na zástupce převážně evropských akcií na fond Franklin Mutual European (EUR) můžeme konstatovat, že jeho zhodnocení od 1.1. 2015 do 19.11.2015 činí úctyhodných 10,42%. U tohoto fondu, který je v EUR , musíme vzít v úvahu i kurzové riziko. Tento fond je vhodný pro investice v delším časovém období ke splnění dlouhodobých cílů.

Zástupce amerických akcií fond Pioneer Funds – U.S. Research (USD) je od 1.1. do 19.11. ve ztrátě  – 0,52%. Jeho zisky byly realizovány v loňském roce a letos dolehlo ukončení kvantitativního uvolňování v Americe a čekání na zvýšení úrokových sazeb FEDu. Přesto klienti, kteří provádějí pravidelné investice jsou již nyní v kladných hodnotách. I u tohoto fondu, který je v USD , musíme vzít v úvahu  kurzové riziko. I u tohoto fondu je předpoklad dlouhodobé investice (min. nad 10-15 roků s postupným zkonzervativňováním celého portfolia).

Další dluhopisový fond ČP Invest Fond korporátních dluhopisů  je od 1.1.2015 do 19.11.2015 v zisku 6,82 %. Na rozdíl od výše zmiňovaného J&T MONEY má větší volatilitu a min. investiční horizont jsou 3 roky, na rozdíl od J&T Money, kde je 1 rok.

Někteří klienti drží termínované vklady např. J&T banky, které byly v minulosti  vzhledem k situaci na trhu na poměrně vysoké úrovni. Nyní postupně klesají. Ale J&T banka uvedla na trh nový produkt kombinující termínovaný vklad a podílový fond, který by mohl být náhradou za nyní končící termínované vklady. O tomto produktu jsme již podrobněji psali v minulosti.

Klienti, kteří drží peníze na běžných a spořících účtech si letos mohou přijít na cca 0,1 – 1,5%. V tomto případě výjimečně některé vklady poráží i meziroční inflaci, která je k 30.9. 0,4 %.

Nebudu zde zmiňovat klienty, kteří investují individuálně přímo do určitých akcií, nebo dalších produktů (komodity, forex, opce a pod.) Jedná se o vysoce rizikové jednání a klienti jsou si vědomi vysokého rizika a investují pouze částky, o které kdyby přišli, by to nezměnilo jejich životní situaci…