Mohou Vám investice zaplatit hypotéku?

Pokud si dnes vezmeme hypotéku, stojí za to zamyslet se nad tím, zda zároveň neinvestovat a část hypotéky , nebo i celou tak splatit investicemi. Samozřejmě záleží na  každém, jaký má cíl a finanční plán. Těžko bychom to radili svobodnému, který ví, že byt, který pořizuje, bude chtít v co nejkratší době vyměnit za větší. Tady je na místě hypotéku rychle splatit. V případě, že uvažujeme o koupi bytu, nebo nemovitosti již na pořád, je možné o variantě uvedené v začátku článku uvažovat.

Hypotéka i investice jsou produkty, které budou trvat dost dlouhou dobu. Proto je nutné , v případě, že budeme se splátkou hypotéky zároveň investovat, vybrat si co nejdelší fixaci, abychom měli dlouhou dobu jistotu neměnných sazeb hypotéky. Potom již zbývá vybrat správný podílový fond, který nám může peníze zhodnotit. Je třeba mírně zvyšovat riziko a neinvestovat pouze do dluhopisových fondů a peněžního trhu, ale využít i fondy akciové. A jak jednotlivé fondy namíchat nám napoví investiční horizont, naše averze k riziku a poradce. Můžeme do fondu investovat peníze, které bychom jinak dávali bance. Navíc jsou investice do fondů po třech letech osvobozeny od daně.

Příklad:

Podle Richarda Siudy ze společnosti Conseq Investment Management je kombinaci podílového fondu a hypotéky potřeba minimálně uvážit. Pro ilustraci uvádí příklad rodiny, která splácí hypotéku ve výši 1,8 milionu korun s úrokem fixovaným ve výši necelých tří procent a délkou splácení nastavenou na 15 let. V prvních pěti letech – což je standardní doba fixace úroku – vychází měsíční splátka na 12 450 korun

Pokud by se rodina rozhodla hypotéku prodloužit na 25 let, bude platit měsíčně 8500 korun. Na splátce tedy měsíčně ušetří takřka čtyři tisíce korun. Po patnácti letech, kdy původně chtěli hypotéku mít splacenou, budou mít vůči bance ještě závazek zhruba 900 tisíc korun. Pokud by ušetřené čtyři tisíce každý měsíc investovali do podílového fondu, za 15 let budou při průměrném ročním výnosu těch 900 tisíc mít. A pokud bude výnos vyšší, pak nejenže hypotéku budou moci splatit v původním termínu, ale ještě zinkasují peníze navíc,“ vysvětluje Richard Siuda.

Pokud by tedy podílový fond dosáhnul lepšího výnosu než tři procenta ročně, rodině se docela jistě vyplatí vzít si k hypotéce ještě podílový fond. Pokud by ale na takový výnos nedošlo, investice se nevyplatí. Člověk vždycky podstupuje určité riziko. V tomto případě je ale výrazně eliminováno dlouhým horizontem a tím, že se investuje pravidelně, vhodné je využít i program životního cyklu,“ říká. Při zhodnocení 5,5 procenta ročně, dodává Siuda, by rodina po 15 letech prostřednictvím fondu naspořila a vydělala víc než milion korun – z něj může pohodlně doplatit hypotéku a ještě by jí víc než sto tisíc zbylo.

Zdroj: http://www.penize.cz/podilove-fondy/293953-velky-investicni-serial-nechate-si-hypoteku-zaplatit-investicemi

Samozřejmě musíme vzít v úvahu i vliv případně rostoucích úrokových sazeb, dále i to, že fond nebude hospodařit dle předpokladu a přinese menší výnos, nebo i další geopolitické vlivy…

Přesto o uvedené možnosti stojí za to uvažovat a vše probrat dopodrobna se svým investičním poradcem…

Zdroj: www.penize.cz, vlastní poznámky