Životní pojištění po roce 2015 a daňové výhody

Setkal jsem se s některými známými, kteří mi tvrdili, že se potkali s poradci, kteří jim nutili vypovědět stávající Smlouvu životního pojištění a uzavřít novou z důvodu změn v daňových zákonech. Jak postupovat? Po shlédnutí webináře na toto téma od pana Dušana Šídla, analytika Broker Trustu Vám mohu napovědět… Pro většinu klientů není vypovězení stávající Smlouvy a uzavření nové Smlouvy výhodné. Je pravdou, že stát již nechce trpět praktiky některých zaměstnavatelů, kdy zaměstnancům místo výplaty mzdy přispívali na životní pojištění a neplatili sociální odvody. Zaměstnanci   po obdržení částky na mimořádný účet životního pojištění částku ihned vybrali a nenaplnili tak účel vytvoření dostatečné finanční rezervy na stáří. Změna prošla parlamentem a je v senátu a po schválení senátem čeká na podpis prezidenta. Předpoklad je, že levicový senát i levicový president novelu schválí a začne tak platit od 1.1.2015.

Klient bude mít na vybranou, zda přistoupí na to, že Smlouva bude daňově uznatelnou a nebude moci realizovat částečné odkupy, nebo  bude  Smlouva nedaňová a odkupy půjde i nadále uskutečňovat. Pokud klienti zjistí, že stávající Smlouva již jim nevyhovuje např. z důvodu vzniku nové životní situace a nelze ji vhodně upravit, mohou odkupné převést na novou Smlouvu, aniž by museli výběr z původní Smlouvy dodanit.

Pro některé klienty může být tedy výhodné vybrat peníze z mimořádného účtu ještě v tomto roce a provést i částečný odkup z kapitálové hodnoty. Jsou nyní na trhu produkty, které zhodnotí peníze lépe…

Pozor tedy na některé poradce, kteří klienty nutí stávající Smlouvu vypovědět a uzavřít novou Smlouvu za každou cenu…